top of page
Felç (İnme)

Felç (İnme)

Felç İnme Nedir?

 

Beyne kan ve oksijen taşıyan damarların akışının azalması veya kesilmesi ile gelişen kas kontrol mekanizmasının bozulması sonucu gözlenir. Kan damarlarının tıkanması veya rüptürüne bağlı serebral dolaşımdaki değişiklikler sonucu vücudun bir yarısında motor kontrol kaybı, duyu bozuklukları, kognitif bozukluk, konuşma bozukluğu, dengesizlik ve koma hali ile karakterize ani gelişen bir vasküler sendromdur. Serebrovasküler olaylar, tümörler, arterlerin inflamasyonu, kollajen vasküler hastalıklar, bakteriyel endokardit gibi nedenlerle görülebilmektedir. Felç(İnme) lezyona uğramış beyin hemisferinin karşı tarafındaki alt ve üst ekstremitelerde açığa çıkan hareket ve duyu kaybıyla birlikte, tüm vücutta denge ve algı kusurlarına ek olarak birçok komplikasyona sebep olur. Hemipleji(vücudun sağ veya sol tarafının felç geçirmesi durumu) iskemi ve hemoraj nedeniyle beyin dokusunda enfarktüse sebep olan genellikle ani gelişen nörolojik bozukluklarla seyreden inmenin en sık görülen şeklidir.

walker1.jpg

Felç İnme türleri nelerdir?


İnmeler, kanayıcı ve tıkayıcı inmeler olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Tıkayıcı inme 3 farklı şekilde oluşabilir:
- Kalpte oluşan pıhtının, atardamarlar yoluyla, beyne gitmesi,
- Beyne giden atardamarlardaki sertliğe (ateroskleroz) bağlı olarak gelişen tıkanmalar veya buradan kopan pıhtılar,
- Doğumsal damar anomalileri veya pıhtılaşma bozukluklarına bağlı tıkanmalar.

Kanayıcı inme ise beyin dokusu içine kanama sonucu meydana gelir. Bu durumda bir yandan beynin ilgili bölümü kansız kalırken, bir yandan da damar dışına çıkan kanın oluşturduğu pıhtının beyne yaptığı basınç hayatı tehdit eden bir durum oluşturur. Kanayıcı inmenin 2 temel oluş mekanizması vardır:
- Yüksek tansiyona bağlı damar bütünlüğünün bozulması,
- Beyin damarlarındaki balonlaşma (anevrizma) veya atardamarlarla toplardamarlar arasındaki anormal bağlantının (fistül) yırtılması.

Felç İnme belirtileri nelerdir?


İnme belirtileri, etkilenen bölge (beyin, beyincik, beyin sapı), etkilenen taraf (sağ, sol) ve etkilenmenin şiddetine göre değişir. Olay beynin sağ yarı küresinde olduğunda vücudun sol yarısı, sol yarı küresinde olduğunda vücudun sağ yarısı etkilenir. Bunun sonucunda güçsüzlük, uyuşukluk, konuşma, algılama ve görme alanı kaybı gelişir. Mekan algılamada, giyinip soyunma gibi eskiden kolaylıkla yapılabilen günlük yaşam aktivitelerinde güçlük çekme ortaya çıkabilir. Beyincik etkilendiğinde denge ve koordinasyon zorlukları ortaya çıkar. Baş dönmesi, bulantı kusma görülür. Beyin sapı, vücudumuzun bilinçli kontrolümüz dışında çalışan ve solunum, kan basıncı, kalp atımı gibi yaşamsal öneme sahip işlevlerinin kontrol edildiği merkezleri bulundurur. Bu bölgeyi etkileyen bir inme atağında, vücudun hem sağ hem de sol tarafını etkileyen felçler, solunum, yutma gibi işlevlerin kaybı ile hayatı tehdit eden tabloların ortaya çıkmasına neden olur.

Felç İnme belirtileri:


- Yüz, kol ve bacaklarda, özellikle vücudun yarısında ani uyuşma ve/veya kuvvet kaybı,
- Ani bilinç bulanıklığı, konuşma veya konuşulanları anlama güçlüğü,
- Çift görme veya görmede kayıp şeklinde ani görme bozukluğu,
- Ani yürüme güçlüğü, dengesizlik sersemlik hali,
- Nedeni bilinmeyen ani baş ağrısı.

Yukarıdaki belirtilerden biri veya birkaçı varsa acilen hastaneye başvurmanız gerekir. Bu bulgular daha önce sizde oluşup dakikalar içinde düzeldiyse “geçici iskemik atak” geçirdiğiniz anlamına gelir.

Geçici iskemik atak nedir?


Geçici iskemik atak, inme belirtilerinin 24 saatten az, genellikle birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürüp tamamen düzeldiği durumları tanımlar. Belirtiler tamamen geçtiği için hastalar ve yakınları tarafından önemsenmemesi dolayısıyla büyük bir tehlike oluşturur. Aslında öncü, uyarıcı bir durumdur ve tedbir alınmazsa çoğunlukla ardından gelecek bir inmenin habercisidir.

Felç İnme Rehabilitasyonu nedir?

İnme sonrası rehabilitasyon ''santral sinir sistemi hasarının izin verdiği sınırlarda hastaya bağımsız yaşamayı öğretmek'' olarak tanımlanabilir. Amaç optimal fiziksel ve fonksiyonel kapasiteyi arttırarak psikolojik, sosyal ve mesleki geri dönüşümü sağlamak, bu şekilde kişinin toplumdaki üretken ve katılımcı rölüne geri dönüşünü sağlamaktır. İşlevsel yetersizliklere yol açan bozuklukların tedavi edilmesinde ve fonksiyonel olarak bağımsılığı en üst düzeye çıkarmada erken dönemde başlayan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon uygulamaları büyük önem taşımaktadır.

logo.png

Sağlık Destek Yenilik

 Hızlı Menü

 • Sıkça Sorulan Sorular

 • Blog

Mesai Saatleri

 • Pazartesi 

 • Salı

 • Çarşamba

 • Perşembe

 • Cuma

 • Cumartesi

 • Pazar

 • 09.00-20.00

 • 09.00-20.00

 • 09.00-20.00

 • 09.00-20.00

 • 09.00-20.00

 • 09.00-20.00

 • Kapalı

bottom of page